banner3

Genç istihdamı projelerine büyük destek

Gençlere yeni istihdam alanları açılması için harekete geçen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eğitim olanaklarından yararlanamayan, istihdam dışı kalan gençler için hazırlanacak projelere bugüne kadar 17 milyon Avro destek verdi.

DESTEKLER 09.03.2020, 00:48
Genç istihdamı projelerine büyük destek

İŞKUR tarafından AB eş finansmanıyla yürütülecek olan “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı (NEET PRO) Hibe Çağrısı” kapsamında yerelde kâr amacı gütmeyen kuruluşların NEET’lerin istihdamına yönelik hazırlayacakları projelere toplam 17 milyon Avro destek sağlandı.

Program ile kapsayıcı ve bütüncül aktif işgücü piyasası tedbirlerinin uygulanması yoluyla NEET’lerin işgücüne katılımının ve istihdam edilebilirliğinin artırılması amaçlanıyor.

Hibe programına; sosyal politika ve/veya gençlik alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşları (STK'lar), kooperatifler, kalkınma ajansları, teknoloji geliştirme bölgeleri, yerel yönetimler (Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri vb.), kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, üniversiteler, işçi sendikaları ve işçi ve işveren konfederasyonları başvuruyor.

NEET’lerin hibe projelerinde hedef grup olarak 15- 29 yaş arası gençlerin belirlenmesi gerekiyor.

Kurum ve kuruluşların NEET’lere ulaşarak İŞKUR’a kayıtlı olmalarını sağlamaları, NEET’lerin istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla mesleki eğitimler, girişimcilik eğitimleri, iş başı eğitim, bilgisayar kullanımı, yabancı dil vb. temel beceri eğitimleri, iletişim, motivasyon, kararlılık vb. sosyal beceri eğitimleri vermeleri, İŞKUR İl Müdürlükleri ile yakın işbirliği içerisinde gençlere Bireysel Eylem Planları (BEP) hazırlamaları ve gençlere iş arama ödeneği ile taşınma yardımı verilerek deneme Bonusu aktif iş arama süreçlerinin desteklenmesi, eğitimlere katılan gençlere günlük cep harçlığı verilmesini amaçlanıyor.

Hibe programına başvuracak kuruluşlar detaylı bilgi ve başvuru formlarına AÇSHB Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'nın internet sitesinden (http://ihale.ikg.gov.tr/list.aspx?lang=tr) erişebiliyor.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu